Ömrü uzatan gıdalar

Ömrünüzü uzatan gıdaları tanıyın

Herkes uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamayı arzular. Bu nedenle ilk önce beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlam ruh sağlam vücuttadır. Bunu asla unutmayın. Ve sağlam olmak demek daha uzun ömür yaşayabilmek demektir.  Vücudunuzu kötü hastalıklardan koruyarak  kanser, kalp krizi gibi oldukça tehlikeli hastalıklara bulaşma riskinden uzak tutmanız gerekiyor. Bu nedenle de vücudunuzu bu hastalıklara  karşı koruyan besinleri tüketmeniz sizin için faydalı olacaktır. O besinlerin neler olduğuna bakalım:

PATATES: patates antioksidan açısından oldukça zengin bir besindir. Patates sağlık açısından en faydalı besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu mucizevi besinin kalp krizi ve diabete karşı büyük etkisi vardır. Patatesi daha fazla kızartmadan uzak durarak  haşlayarak yemeniz tavsiye edilir.

BADEM: badem yemek hafızaya iyi geliyor. Bu yüzden her gün 20 – 25  gram badem yemeyi uzmanlar da öneriyor. İçerdiği omega – 3  besini sayesinde kanı temizler ve kandaki kolesterol oranını düşürür.badem yemek damar tıkanıklığını da önler.

KAHVE: günlük olarak 2 fincan kahve içmek parkinson ve şeker hastalıklarına karşı iyi gelir. Bundan ilave  kahvenin ağrı kesici özelliği de vardır. Ancak kahveyi daha çok faydalı hale getirmek için bol süt ile içmelisiniz. Kahve içmek diabete yakalanma riskini de azaltır.

TARÇIN: Tarçın sinir sistemini sakinleştirer. O, aynı zamanda kan şekerini de düzenler.

SEBZELER: Hem doyurucu hem de kalorisiz olan sebzeler sinir sistemi ve kasların çalışmasına iyi gelir. Vücuttaki sıvı dengesini sağlar.

 

ÇAY: Çay kansere karşı tüketilmesi gereken en mühim besinlerdendir. Hem yeşil, hem de siyah çay oldukça yararlıdır. Aynı zamanda kadınlarda göğüs kanserini de önler.

Gördüğümüz gibi de, beslenmemize dikkat ederek ömrümüzü uzatabiliriz. Sağlığımız açısından yararlı besinlerin tüketimine dikkat ederek sağlıklı yaşama kavuşabiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*