Sigara içen kadınlar ne gibi sorunlarla karşılaşır?

Bildiğimiz gibi sigaranın oldukça fazla zararları bulunmaktadır. Ama insanlar bunu bile bile hala onu kullanmaktan vazgeçmiyorlar. Kendi sağlıklarını kendi elleri ile mahv ediyorlar. Hep erkeklerin kullandığı bir şey olan sigara son zamanlarda kadınlar arasında da moda olmuştur. Son yıllar içinde üreme çağında olan kadınların sigara kullanımının arttığını görüyoruz. Bu da tam üreme döneminde olan kadın için aslında tam olarak bir felaketin başlangıcıdır. Uzmanlar sigaranın kadınlara olan zararlarının inanılmaz fazla olduğunu belirtmişlerdir. Sigaranın özellikle kadınlara olan zararlarını görelim:

Sigara içmek kadınlarda  erken menopoza neden oluyor. Sigara kullanımı yumurtalıkları olumsuz şekilde etkiler ve böylece kadın hastalıklarını oluşturur. Sigara içen kadınların, içmeyen kadınlara göre 2 yıl daha erken menopoza girdiğini uzmanlar da onaylıyor. Aynı zamanda sigara içmek hormonları da bozar.

Sigara dumanında olan zararlı maddeler hamileliği oluşturan olgun yumurtanın kalitesini kotü şekilde etkiler. Yumurtalıkta olan yumurtalar sigara kullanımının sonucunda  kötü şekilde etkilenirler.

Sigara kadınlarda düşüklerin olmasına da sebep olmaktadır. Sigara embriyonun rahim içine yapışmasını engeller ve zorlaştırır.  Aynı zamanda embriyonun rahim içerisinde tutunup geliştiği endometrium  da sigara kullanımı sonucunda büyük zarar görmektedir.

Sigara hamile kalma şansını da azaltmaktadır.

Gördüğümüz gibi de sigara özellikle kadınlar için tam bir felakettir. Özellikle hamileyken hem sigaranın kendisinden hem de dumanından tamamen uzak durmanız tavsiye olunur. Her insan için zararlı olan bu kötü alışkanlıktan ne kadar fazla uzak durursanız o kadar iyi şekilde kendinizi ve sağlığınızı korumuş olursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*