Çocukların sağlıklı bir şekilde beslenmesi

Birçok çocuklar sebze yemeği reddederler. Onlar sebze yemekte karpuz yaparlar. Bu nedenle anneler bazı zamanlar zorlukla da olsa onlara sebze yediriyorlar. Bazen ise bu bile mümkün olmuyor. Peki, çocuklara sebzeleri sevdirmek ve onu yedirmek için hiç renklerle oynamayı denediniz mi? Yapılan araştırmalara göre küçük çocuklar sıcak renkleri severler. Bu nedenle mutfak mobilyalarında, tabakta, bardak ve masa örtüsü seçiminde sıcak renkleri kullanmanız mümkündür.

Peki, masada çocuklar tarafından tercih edilen renkler hangileri? Roma Sapienza Üniversitesi Gıda Bilimi şubesinin uzmanları bunu böyle açıklıyor: “Çocuklar daha fazla sarı ve kırmızı gibi sıcak tonları severler.  Bu sıcak renkler, kalp ritimleri ve vücut sıcaklığı gibi fizyolojik sinyalleri teşvik eder. Ayrıca bu renkler daha fazla yeme isteğine neden olan ağız sulandıran iştahın gelmesine de neden olur.  Ve tesadüfî değildir ki, hemen hemen tüm fastfoodlarda ister masaların dizaynında, ister işçi üniformalarında, isterse de menü renklerinde kırmızı ve sarı renkler fazlalıkla kullanılıyor.

Bu nedenle de bu renklere göre kolaylıkla çocuğunuza karpuz, domates, havuç, biber, kayısı, şeftali, soslu makarna gibi besinleri yedire bilirsiniz. Ama asla unutmayın ki, sebze renkleri onların farklı besleyici özelliklerini göstermek içindir. Bu yüzden tabaklardaki tonları mümkün olduğunda değiştirmeye çalışın.

Eğer çocuğunuz masada zor yiyorsa bunun için başka bir ipucu da yemeklere komik şekiller vermektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*