Göz İltihabı Nasıl ve Neden Olur

Göz iltihabı ya da tıbbi ismiyle konjonktivite gözde oluşan kızarıkların büyük bir çoğunlukta sebebidir. Gözün konjonktiva adı verilen kısmında gerçekleşen iltihaplanmaya denir. Gözün beyaz kısımlarında gözle görülebilecek kadar belirgin şekilde duran damarlar, iltihaplanma söz konusu ise iyice kırmıza renge bürünür ve gözde kızarıklık denilen hale dönüşür.

Değişik şekilde karşılaşılan göz enfeksiyonları

                3 farklı şekilde konjonktivite tipi mevcuttur. Bunlardan en sık görüleni bakteriyel göz enfeksiyonu adını almaktadır. Gözün sklera kısmında meydana gelen bu göz iltihabı çeşidinin en önemli belirtisi sarıya yakın yeşilimsi bir sıvı yaymasıdır. İkincisi adenorival konjonktivite denilen yine bakterilerden dolayı meydana gelen enfeksiyon çeşididir. Sonuncusu ve en tehlikelisi ise dudakta uçuklara sebep olan virüslerle aynı kökenli herpes simpleks enfeksiyonudur.

 

Ne yapmalı nasıl kurtulmalı?

                Özellikle ilk sırada saydığımız göz enfeksiyonu birçok insanda kolayca görülebilmektedir ancak özellikle çocuklarda göz enfeksiyonu durumu gözlenmişse ayrıca dikkat edilmelidir. Kızarıklık, yanma veya kaşınma gibi belirtileri hissettiğiniz an derhal bir uzmana gözükmelisiniz. Doğru zamanda uygulanacak bir antibiyotik tedavisiyle çoğunlukla olumlu sonuç alınmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*