Spagetti Tarifi

Hazırlık
Ön hazırlık olarak soğanları ve havucu iri rendeleyin. Sarmısağı ince kıyın. Kereviz yapraklarını ince doğrayın. Et suyunu bir kenarda sıcak olarak bekletin.
Sosu hazırlamak için bir tencerede Sana’yı orta ateşte eritin. Yağ kızınca, soğan ve sarmısağı ilave edin. Birkaç dakika sonra havucu katın. Soğanlar hafifçe renk alıncaya kadar pişirin. Soğanların pişmesine yakın, kereviz yaprağını koyun. Soğan pişince kıymayı ilave edin. Bir kaşıkla zaman zaman karıştırarak, kıyma suyunu bırakıp tekrar çekinceye ve renk alıncaya kadar pişirin.
Konkase domatesi katın. Yaklaşık 5 dakika yine orta ateşte domatesi pişirin. Domates suyunu çekmeye başlayınca, sıcak olarak et suyunu koyun. Tenceredeki malzemeyi bir kez karıştırın. Tuzunu ve biberini katın. Ateşi kısın. Bolonez sosu ağır ateşte yaklaşık 30-40 dakika pişirin.
Bir tencereye en az 3 litre (12 su bardağı) su koyun. Tuzu ve ayçiçek yağını ekleyin. Harlı ateşte bir taşım kaynatın. Su kaynayınca spagettileri tencereye koyun ve 12-15 dakika, tahta bir kaşıkla veya iki dişli bir çatalla arası-ra karıştırarak haşlayın. Spagettiler hafif diri kalacak biçimde pişince bir süzgeçe aktararak süzün.
Spagetti Bolonez
MALZEMESİ:
• 60 g (4 çorba k.) Sana • 50 g (1 küçük) soğan • 1 diş sarmısak • 50 g (1 küçük) havuç • 2 çorba k. kereviz yaprağı • 250 g dana kıyması • 500 mİ (2 su bardağı) konkase domates • 500 ml (2 su bardağı) et suyu • tuz • taze çekilmiş karabiber • 400 g spagetti • 65 g (1 su bardağı) rendelenmiş kaşar veya parmesan peyniri
HAZIRLANIŞI:
Önce hazırlık bölümünde gösterildiği biçimde, bolonez sosunu hazırlayın. Sana’da sote edilmiş soğan ve kıyma ile hazırlanıp sarmısak, havuç, kereviz yaprağı ile lezzetlendirilmiş ve konkase domates ve etsuyuyla tamamlanmış olan bolonez sosu ağır ateşte yaklaşık 30-40 dakika pişirdikten sonra bir kenarda sıcak olarak bekletin.
Sosun pişmesine yaklaşık 20 dakika kala spagettileri, yine hazırlık bölümünde gösterildiği biçimde tuzlu ve yağlı bol suda hafif diri kalacak biçimde haşlayıp, süzdürün.
önceden ısıtılmış bir servis tabağına aktardığınız spagettileri, bolonez sosu ve rendelenmiş peynir eşliğinde sıcak olarak servis yapın.
Harcı hazırlamak için, bir tencereye bol miktarda su koyup bir taşım kaynatın. Ispanakları kaynar suya atıp 1-2 dakika, diri kalacak biçimde haşlayın. Süzdürerek tencereden alın. Elinizle iyice sıkarak fazla suyunu atm. înce ince doğrayın. 4 çorba kaşığı Sana’yı bir tencerede eritin. Ispanak yapraklarını Sana ile karıştırarak 1 dakika sote edin. Soğumaya bırakın. Ilınınca, ezilmiş beyaz peynir, hintcevizi, tuz ve karabiberi ekleyip iyice karıştırın. Harcı bir kenarda bekletin.
Lazanyaları alacak büyüklükte ve derince bir tencereye 3 litre (12 su bardağı) su koyun. 1 çorba kaşığı tuz ve ayçiçek yağını ilave edin. Tuzlu ve yağlı suyu harlı ateşte bir taşım kaynatın. Su kaynayınca lazanyaları tencereye koyun. Bir tahta kaşıkla arasıra karıştırarak, 5-6 dakika, hafif diri kalacak biçimde pişirin. Haşlanır haşlanmaz süzün. Soğuk sudan geçirip, temiz bir bez ya da kağıt havlu üzerinde kurutun.
Fırın kabını kalan 1 çorba kaşığı Sana ile yağlayın. Hazırladığınız harem birazını fırın kabına yayın. Üzerine bir sıra lazanya döşeyin. Üzerlerine ıspanaklı peynirli harçtan tekrar koyup tekrar lazanya döşeyin. İnce bir kat beşamel sürüp rendelenmiş kaşar ya da parmesan peynirini serpin. Fırın kabı dolana kadar aynı sırayla bu işlemi tekrarlayın.
Tepesini beşamel sosla kapatın. En üste rendelenmiş kaşar ya da parmesan peyniri serpin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*