CİLT LEKELERİ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Güneş koruyucu ürün kullanmadan, güneşin etkisinin en çok olduğu seviyelerde saatler süren güneşlenmeler çoğu lekelenmenin tek sebebi olabilir. Genellikle yüz, omuz ve göğüs dekolte bölgesinde oluşan bu lekeler sağlık açısından masumdur.Yaşlılıkta da cilt özellikle eller ve yüzde açık kahverengi lekeler oluşabilir.

Bazı ciltler ise güneşe daha duyarlıdır ve ilkbahar başlar başlamaz lekelenmeye başlar. Bu tip ciltler de lekeler kış mevsiminde ya azalır ya da tamamen kaybolur.

Eğer böyle br cildiniz varsa güneş yüzünü göstermeye başladığı ilbahar günlerinden sonbahara kadar spf 50 faktörlü güneş koruyucu kullanmanız gerekir.Hatta kış mevsiminde dahi en az spf 30 güneş koruyucu kremlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ciltte oluşan her leke masum olmayabilir. Cildinizde bir anda fakettiğiniz bir cilt lekesi varsa, rengi saf kahverengi değil lacivert, bordo ve siyah renklerde bulunduruyorsa  mutlaka uzman bir cilt doktoruna görünmelisiniz.Bazı cilt kanserleriniz belirtisi konturü dağınık olan ve tek renk olmayan lekeler olabilir. Unutmayın cilt kanserlerinin büyük bir bölümü erken teşhis durumunda kolayca tedavi edilebilir.

Genel olan güneşe bağlı masum cilt lekeleri için kolay uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemi mutlaka deneyin.

 

  • – Limon!

Doğal bir renk açıcı madde olan limon aynı zamanda antiseptik özelliği sayesinde sivilceler için de mükemmel bir iyileştiricidir. Buzdolabının dondurucu kısmında beklettiğiniz limonu yüzünüze sürün. Ilık su ile temizledikten sonra nemlendirin.

  • – İpek böceği kozası!

Piyasada adı yeni duyulmaya başlayan ipek böceği kozası ile cildinize düzenli olarak haftada 2 kere peeling yapın. Ama kozaları sıcak suda 10 dk bekletmeyi unutmayın. Bu peeling lekelerin tonunu açar, düzenli uygulandığında lekeleri yok eder.

  • – Süt!

Cildiniz kuru ise limonu direkt olarak yüzünüze uygulamaktan kaçınmalısınız. Soğuk süte yarım limonun suyunu ekleyip leke maskesi yapabilirisiniz.

 

Unutmamanız gereken en önemli unsur cildinize uyguladığınız maske veya işlemleri mümkünse gece yapmanız. Güneşe maruz kalırsanız daha fazla lekelenme olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*